6. janvāris – Zvaigznes diena PDF Drukāt E-pasts

Zvaigznes jeb Trejkungu diena tradicionāli tiek uzskatīta par pēdējo Ziemassvētku dienu, kad pieņemts ar godu atvadīties no svētku rotājumiem mājās.

Svētku rotājumiem ir savs laiks un tad, kad svētki ir beigušies, no tiem uz kādu laiku ir jāatvadās. Zvaigznes dienā var pēdējo reizi iedegt sveces eglītē, vēl mirkli novērtēt skaisto noformējumu mājās un tad ar godu atvadīties no svētku noskaņas līdz nākamajam gadam. Gluži tāpat kā svētku egli, arī visus pārējos Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam gatavotos rotājumus, piemēram, adventes vainagu, virtenes, lampiņu dekorus vēlams noglabāt dziļākos plauktos.

Līdz ar jauna gada sagaidīšanu, arī mājoklim ir jāļauj nedaudz ieelpot, tāpēc atver logus, ielaid svaigu gaisu un kārtīgi izvēdini māju. Zvaigznes dienā pieņemts aizdedzināt kadiķa zariņu, nopūst liesmu un tad izstaigāt pa visām istabām, lai aromātiskie dūmi ieskauj visu māju. Kadiķa aizdedzināšanai ir simboliska nozīme - ja tas aizdedzināts sveces liesmā, tad mājoklis tiek atbrīvots no sliktās enerģijas.

Zvaigznes dienas tradīciju piekritēji ne tikai atbrīvojas no svētku rotājumiem un izvēdina māju, bet arī nodrošina mājokli ar aizsardzības zīmi, kas jāatjauno katru gadu tieši Zvaigznes dienā, 6. janvārī.

Zvaigznes dienas ticējumi:

- Ja nakts ir ļoti gaiša, pie tam uz debess velves redzamas trīs spožas zvaigznes, nākamā vasara būs laba un auglīga.

- Ja Zvaigznes dienas naktī debesis nosētas zvaigznēm, būs daudz ogu un labs siena laiks.

- Ar Zvaigznes dienā svētīto ūdeni jāmazgā visas vainas – kā cilvēku, tā lopu, lai labāk un ātrāk dzīst.

 

Avots: www.la.lv

 
PGT SocialWeb - Copyright © 2010 by pagit.eu